Tippek és trükkök
|
Autóhifi tanácsadás
Mindenkinek más a véleménye és az elképzelése az autohifiről. Ne feledd a cél az, hogy a legjobb hifit kapd, amit hosszútávon akár hosszú évekig tudsz élvezni! Azért néhány alapvető dolgot leírok, amit szerintem érdemes megfogadnod.
|
Milyen rendszert akarok?
Az alap-, közép- és felsőkategóriás rendszerek között nem feltétlenül több százezres a különbség. Elég csak annyit mondanom, hogy ha rendelkezel egy közepes rendszerrel, ami első hangszóró szettből, 4 csatornás erősítőből és egy mélyládából áll akkor nem sok pénz kell hozzá, hogy 2 db 2 csatornás erősítőre (vagy 2 csatorna + monoblokk) cserélve nagyságrendekkel jobb rendszert varázsolj belőle.
|
Lépj előre ne hátra!
Sokan azzal kezdik az építést, hogy vesznek hátra egy pár ovál hangszórót a kalaptartóba. Vezetés közben én inkább elöl szoktam ülni és nem hátul. Meglepő, de egy jó első hangszóró szettel sokkal jobb eredményt érhetünk el - és a rendszerünk is bővíthető marad. Gondolj csak bele, hogy ha lesz ovál hangszóród, akkor nem rakhatsz be ládát, de ha mégis raksz, akkor a kettő erősen üti egymást és dobálod ki a pénzt az ablakon.
|
Az élő koncert
A zenehallgatás célja az, hogy az élő koncerten hallottakat reprodukáljuk. Képzeld csak el ott vagy a koncerten a színpad előtt és élvezed az igen jó zenét. Észrevetted, hogy mindenki előtted zenél? Az autóban is ezt szeretnénk elérni – ezért sem szoktunk hátra tenni hangszórót ami elrontja a színpadképet. Tehát ha reprodukálunk, akkor tegyük azt helyesen!
|
De nekem ez az öreg autóm van…
Szeretném hangsúlyozni, hogy a hifit nem a kocsidnak veszed, hanem magadnak! Minden kocsiba tudunk jó zenét rakni ez természetes. Egy jó rendszert pedig magaddal viszed a következő autóba, és nem engeded ki a kezedből, mert végre egy komoly hifid van!
|
Nem foglalkozunk a wattokkal!
Sokan választanak 4×50 wattos rádiót és 1000 wattos erősítőt, meg egy mega-brutál hangszórót 2 kilowattal. Hagyjuk ezt. A zene úgy fog a legjobban összeállni, hogy ha megfelelő komponenseket válogatsz össze. Ez úgy történik, hogy a rendszer minden elemét azonos szintről szedjük össze. Nem javasolt egy alacsony kategóriás rádiót egy csúcs hangszóróval összerakni, mert végeredmény alacsony kategóriás lesz. Tehát a fapados autórádió + csúcs hangszóró = fapados hang. És természetesen ez fordítva is igaz csúcs autórádió + fapados hangszóró = fapados hang. Az előző példát veszem most alapul. Veszek egy 100000 forintos rádiót és mellé egy hangszórót az ajtóba 10000-ért. Ebből aztán nem igazán lesz zene. Én a pénzt máshogy költeném el. Vennék egy kb. 30000 forintos rádiót 2 pár RCA kimenettel, hozzá egy jó első szettet 30000 körül, egy 4 csatornás erősítőt kb. 30 ezerért és a fennmaradó pénzből meg vennék a rendszerhez illő kábeleket. Mit értem el ezzel? Annyit, hogy a csúcs rádió + fapad hangszóró összeállítás csak a zene negyedét juttatja el a hallójáratodhoz az erősítős rendszernél pedig, a zene már szinte tapintható lesz, és már-már hasonló élményben lesz részed, mint a koncerten. Feláll a szőr a hátamon, ha csak belegondolok! Huhh, ez igen jó érzés. Azt kívánom neked, hogy te is tapasztald meg az élvezetes zenehallgatást, mert király! A későbbiekben tudod bővíteni a rendszert egy mélyládával, ami teljessé teszi az élményt, mégpedig azzal, hogy bevezet téged a 100 Hz alatti hangok birodalmába.
|
Mélyládát csak kipróbálva veheted meg!
Ez azért fontos, mert a világ összes boltjában meg lehet hallgatni a ládát, de ez nekünk nem elég! Fontos, hogy csak a saját kocsidban a saját rendszereddel tudod eldönteni, hogy a sok doboz közül melyik is kell neked. Többen azt mondják, hogy úgysem hallják a különbséget, dehogynem! Azonnal hallható a dolog és sokan nem hisznek a saját fülüknek, de képzeld csak el, hogy így biztosan a legjobb ládát viheted haza!
|
Kábelek
ha valaki ragaszkodik a gyengébb kábelekhez akkor olcsóbb komponenseket válasszon hozzá. Ez azértfontos,mert a rendszerben minden azonos szinten legyen, és ne legyenek gyenge pontok a rendszerben. Örülök neki, hogy megvásárolod a másfél milliós erősítőt, de ha vacak kábeleket akarsz hozzá venni, akkor sajnáljuk, de vagy eltekintesz a csúcs erősítőtől vagy megfogadod a javaslatomat. Tapasztalt autóhifis kollegáim azt szokták mondani, hogy egy rendszer bekerülési árának minimum a 10 %-át kábelekre kell költeni. Tehát ha veszel egy 300 ezres rendszert, akkor bizony a kábel 30000 körül lesz.
|
Tápellátás
Izmos akkumulátorok és hatalmas kondik jutnak most az eszetekbe. Ezek nagyon fontosak, de csak indokolt esetekben. Tegyük be a rendszert és nézzük meg pontosan az áramfelvételt, utána kiszámítható, hogy mi is kell nekünk igazán. A vastagabb tápkábelek itt is igazán fontosak, ha még nem volt alkalmad megfogni egy vékony kábelre kötött hatalmas erősítő pozitív vezetékét, akkor nem is tudhatod, hogy mennyire melegszik. Tudod az energia nem vész el, csak átalakul. Szóval, ha nem elég vastag a tápkábelünk, akkor nem kap elég áramot a kedvencünk, és így megint csak a zene egynegyede jut el hozzánk, és a dinamikát el is felejthetjük. Itt megemlítem, hogy ha túlmelegszik egy kábel, akkor csak bízhatunk benne, hogy nem tesz kárt az autónkban. Nagyon csúnya látvány, amikor a kábel útján végig a küszöbborítás alól jön a füst.
|
Ajtószigetelés, avagy miért kell a bitumen lap?
Nagyon fontos, hogy a kiválasztott hangszórónak a legjobb helyet alakítsuk ki. Ez olyan, mint a repülőn az első osztály. A hangszóró szereti, ha jól érzi magát, ezt meg is hálálja, és cserébe remek muzsikával ajándékoz meg minket. A bitumen lap azért fontos, mert a gyenge ajtólemezek hullámzó mozgása nem tesz jót a zenének, ez pontosan olyan, mint a szobai hifi. Egy műanyag dobozba zárt hangsugárzó nem lesz képes ellátni a feladatát úgy, mint egy megfelelően méretezett fadobozba helyezett társa. Megfelelően – nem túlzóan – kell szigetelni az ajtót és máris legalább kétszeres lesz a javulás. Nem olcsó dolog, de akik már elvégezték ezt a műveletet,azok boldogan hallgaták a különbséget.
|
Hangszóró kiemelő
Sok esetben kerülünk szembe olyan ajtókkal ahol semmilyen hangszóró hely nincs kialakítva. Két eset lehetséges,
1, az olcsóbb verziónál elkészül egy sima kárpitozott hangszóró kiemelő
2, az igényesebb megoldást kedvelők egy szépenkivitelezett az ajtó kárpitozásához és formavilágához illeszkedő, egyedi ajtópanelt kapnak.
|